O Gminie

fabianki      Gmina Fabianki położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, na prawym brzegu Wisły. Od wschodu sąsiaduje z gminami: Dobrzyń n/Wisłą i Wielgie, od północy z gminą Lipno, od zachodu z gminą Bobrowniki, od południa zaś z siedzibą władz powiatowych – miastem Włocławek. W skład gminy wchodzą sołectwa: Fabianki, Bogucin, Chełmica Duża, Chełmica Mała, Chełmica Cukrownia, Cyprianka, Lisek (sołectwo Lisek jest oddzielną enklawą, położoną ok. 2 km w linii prostej od granicy całej gminy i otoczone jest sołectwami gmin Lipno i Bobrowniki), Nasiegniewo, Skórzno, Szpetal Górny, Świątkowizna, Wilczeniec Fabiański, Nowy Witoszyn, Stary Witoszyn, Kulin, Krępiny.
Przebiegają dwie drogi krajowe. Droga nr 557 Włocławek – Lipno (Gdynia- Cieszyn) i droga nr 562 Szpetal Górny – Dobrzyń n/Wisłą – Płock. Fabianki leżą w strefie lasów mieszanych Niżu Środkowopolskiego, obejmujących 20 % ogólnej powierzchni gminy. Obszar gminy wchodzi w skład dwóch nadleśnictw: Włocławek i Dobrzejewice. Gmina należy do dobrzyńskiego regionu produkcji rolniczej o kierunku zbożowo – przemysłowym, z dużym udziałem ogrodnictwa podmiejskiego dla miasta Włocławka oraz o kierunku mleczno – mięsnym z profilem produkcji wołowej. Jej wschodnia części charakteryzuje się glebami o wysokiej wartości rolniczej. Wiodącą funkcją jest rolnictwo o kierunku żytnio-paszowo-ogrodniczym.

mapa_gminy_fabianki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>